Ako často je to OK a čo je už prehnané?
Dnes mi prebehla zaujímavá myšlienka. Ako často ľudia menia posteľnú bielizeň? A čo uteráky? Ako by to vlastne malo byť správne a čo hovoria lekári? Tak som začala googliť a dostala som svoje odpovede. Zistila som, že som normálna :)
Otvorila som si niekoľko článkov a prieskumov. Na začiatok pikoška!
Vedeli ste, že až 1% ľudí mení svoju posteľnú bielizeň RAZ ZA ROK???!!!
Uf..
Začnime posteľnou bielizňou
Pozrela som sa na to najprv matematickým očkom. Spíme v priemere 7 - 8 hodín denne. To je 48 až 56 hodín v posteli za jeden týždeň. Viac ako trávime v práci. Ak rátame aj čas mimo spania, tak je to dlhšie a asi aj produktívnejšie ;)
Nuž.. Aj keď si predstavím, že spať idem okúpaná, čistá. No aj tak by som nechcela celý týždeň chodiť v tom istom 48 hodín. Veď si ešte predstavím, čo všetko v tých našich posteliach s nami žije..
Teraz sa na to pozrieme mikroskopom. Teda, ak si nieste istí, že na to máte žalúdok, tento odstavec preskočte. V našej posteli sa počas spánku hromadí doslova mikrobiologický odpad. Potíme sa, odumreté čiastočky kože sa nám olupujú, rôzne baktérie, vlasy,maz, chlpy.. V posteli, prikrývkach a vankúšok majú tiež raj roztoče. Vedeli ste, že v jednom grame prachu z matraca, vankúša či prikrývkymôže žiť až 15 tisíc roztočov?
Názory odborníkov sa pohybujú medzi 3 - 7 dňami. Niekto, kto robí v sterilnom prostredí, v nemocnici, je zvyknutý na častejšie menenie. Všeobecne však platí, že pri každodennom používaní postele tými istými ľuďmi (samozrejme zdravými) stačí meniť posteľnú bielizeň každých 7 dní. Samozrejme, nie vždy sa podarí, najnekôr po 14 dňch by sme však už mali bielizeň vymeniť.
V prípade, že posteľnú bielizeň používame dlhšie a čakáme až bude mať nevábny pach, či škvrny, vystavujeme sa rôznych rizikám. Hlavne v prípade malých detí môže dôjsť k vzniku alergií, až astmy, rôzne kožné problémy...
Veď si len predstavte, ako máte na sebe oblečené týždeň to isté, koľko kože, mazu a ostatných častíc sa Vám na tom pozbiera. V posteli to nie je iné.
No čo? Tiež ste sa rozhodli vymeniť posteľnú bielizeň? Ja ju teda mením každých 7 dní a teraz som si iba potvrdila, že nie som divná ani to nie je prahnené.
A čo také uteráky?
Opäť argument, utierame sa predsa čistí. Áno, umytí pravdepodobne sme. No skúste si po vlhkej pokožke prejsť bielym uterákom. Koľko kože a vypadaných chĺpkov Vám na ňom ostane.
Analýza teda rovnaká ako v prípade posteľnej bielizne. V prípade uterákov a osušiek však je vhodnejšie zvoliť častejšiu výmenu a teda každé 3 dni.
A najdôležitejiše - o svoj uterák ani utierku či osušku sa nikdy s nikým nedeľte!!!
Uterky v kuchyni
Tie to majú asi najveselščie, takmer nepretržite mokré a teplé, baktérie sa len tak množia. Tu sa odporúča výmena každý druhý deň. Niečo pre motiváciu - v kuchynskej utierke, ktorú každodenne používate je dvestokrát viac baktérií ako an záchodovej doske! Vymeniť ju teda až v momente, kedy je fľakatá, viditeľne špinavá či nebodaj smradľavá je ozaj veľmi neskoro. Predstavte si tie hody - teplo, vlhko, zvyšky jedla (aj keď mikroskopické)...
Nuž.. ja mám pocit, že za všetky možné kožné problémy, aj s pleťou môže práve zanedbanie týchto vecí.
Vy nie?
Skúsme teda malý experiment.
Určite nechcem nasilu niekomu niečo vnucovať, to nie! Ak však tieto veci nemáte takto zaužívaná, dajte im aspoň šancu. Skúste, mesiac, ideálne aspoň dva žiť takto. Pridať si do kalendára či telefónu pripomienku. A dodržiavať tieto intervaly. A na konci vyhodnoťte prípadné výsledky.
Napríklad či sa Vám zlepšila pleť, alebo spánok. Či sa zmiernili prípadné prejavy alergií. Jednoducho či ste zaznamenali pozitívny vplyv takejto zmeny.
Budem rada ak sa s nami aj podelíte.
Tak ešte pár rád nakoniec:
- všetky tieto veci prať minimálne na 60°C, zničia sa tým všetky mikrobaktérie
- Vankúše a krikrývky vziať do čistiarne minimálne 2x do roka
- môj osobný tip, pre každého člena domácnosti zaviezť inú farbu uterákov, utierok a osušiek, nech sa nepopletú :)
Späť na zoznam článkov