Ako sa popasovať s kolikou?
Mnohé mamičky zažívajú s dieťatkom preplakané dni. Bábätko je prebalené, najedené, okúpané, nie je mu teplo ani zima, ale aj tak plače a sťahuje k sebe nožičky. Narieka silnejšie ako inokedy a má tvrdé až nafúknuté bruško. Nožičky behajú a ručičky má zaťaté silno v päsť.
Sú Vám tieto príznaky známe? V tom prípade Vaše dieťa trpí kolikou. Keďže sa samotní vedci dodnes nezhodli na tom, čo koliku spôsobuje, nebudeme špekuláciami nad tým strácať čas a vrhneme sa rovno na riešenie. Ak odstránime všetky pravdepodobné spúšťače, aj tie, ktoré teraz koliku nespôsobili, pomôžeme dieťatku a zabránime ďalším nepríjemnostiam.
Kolika býva najhoršia okolo šieteho týždňa veku dieťatka a trvá približne do troch mesiacov. Je to teda dlhá doba na to, aby sme si mysleli, že to teda nejak pretrpíme. Aj keď Vaše dieťa teraz kolikou netrpí, je lepšie rizikové spúšťače včas odstrániť, aby sme jej predišli a aj iným pohromám.
Prvoradou prevenciou je správna strava. Ak dojčíte, ide o Vašu stravu, ak nedojčíte, tak priamo strava dieťaťa. V prípade dojčiacich mamičiek je dôležité vynechať niektoré potraviny - ostré jedlá, strukoviny, karfiol, lel, papriku, cibuľu, cesnak, uhorku, rebarboru. Niektoré deti môžu byť citlivé aj na mliečne výrobky, ktoré zjete. Ďalej sa vyskytla neznášanlivosť banánu, jabĺk, jahôd, paradajok, čokolády, kávy a aj vajcia sa ocitli na tomto zozname. Nehovorím teraz, že by ste nič z tohoto nemali jesť. Toto sú potraviny, na ktoré je potrebné si dať pozor. Vyskúšajte si ich po jednom každý deň a ak Vaše dieťa reaguje dobre, znamená to, že mu potravina neškodí a môžete ju ďalej konzumovať. Ak však koliku zaznamenáte, neznamená to, že už nikdy túto potravinu jesť nemôžete. Po zavŕšení tretieho mesiaca života dieťatka môžete znova skúsiť zavádzanie takto vylúčených jedál.
Mne osobne pomohlo pitie fenylkového čaju. Ja som ho pila a Hanka bola spokojná, ďalej sa odporúča dávať do stravy ďumbier, rascu, zázvor, tymián, kôpor alebo škoricu.
Ďalšou cestou je spôsob kŕmenia. Je dôležité, aby sa dieťa správne prisalo, aby nesalo príliž pomaly, ani príliž rýchlo a tiež je dôležité, aby sa neprejedalo. Poloha pri kŕmení musí byť vždy taká, aby boli ústočká vyššie ako bruško. V tomto prípade nesmiete dieťa nechávať na prsníku potom, ako zaspí. Podtlakom totiž ešte stále saje mliečko aj keď už je evidentne nasýtené.
Môže sa tiež stať, že dieťa si počas kŕmenia odgrgne, ale keďže stále pije, vzduch prehltne. Je potrebné ho nechať odgrgnúť v prípade, že si všimnete, že spomalilo cucanie a samozrejme po kŕmení.
Starým, ale osvedčeným cvikom je "jazda na bicykli". Simulujte nožičkami dieťatka jazdu na bicykli a masírujte tým jeho bruško, ktoré uvedie do pohybu jeho tráviace cesty a urýchli trávenie.
Pre mňa najpríjemnejšou pomôckou bola večerná jemná masáž. Rozsiahlejšie informácie o masáži nájdete tu >>
Verím, že som Vám zhrnula prevenciu aj liečenie čo najstručnejšie a najefektívnejšie a pomohla tak Vám a Vášmu pokladíku v boji proti ďalšiemu stresoru, aby ste si mamičkovanie mohli ďalej užívať. Ako na užívanie sa dozviete najviac tu >>
Späť na zoznam článkov