Aký spánok je pre dieťa prirodzený?
Určite máte vo svojom okolí kamarátku mamičku, ktorá Vás presviedča, že by Vaše dvojmesačné dieťatko malo prespať celú noc. Alebo ešte lepšia pikoška, že keď dojčíte, máte slabé mlieko a ono kvôli tomu hladuje a v noci sa budí. Ako to teda s tým nočným spánkom naozaj je?
Vedeli ste, že ani dospelí neprespia celú noc bez prestávky 8 hodín? Počas spánku prechádzame rôznymi fázami viackrát. Strieda sa ľahký spánok s hlbším, a preto sa niekedy stane, že sa človek zobudí aj na šuchnutie a niekedy prespí aj ohňostroj. Nie vždy nás totiž tieto rušivé vplyvy zastihnú v rovnakej spánkovej fáze.
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo väčšina mláďat už krátko po narodení chodí, sú samostatné, vedia jesť, piť a ľudské nie? Vedci tvrdia, že sa rodíme v skoršom vývojovom štádiu ako iné mláďatá.
Tak sa to dá prirovnať ku klokanovi. Klokania mamina tiež svoje dieťa porodí vo veľmi skorom vývojovom štádiu, vlastne porodí iba plod a ten sa dovyvíja vo vaku. Človek síce takýto vak na tele nemá, ale jeho mláďa potrebuje blízkosť matky podobne ako klokanie.
Z biologického hľadiska teda neexistuje dôvod odchádzať od dieťaťa a nechávať ho spať samé. Táto nenaplnená potreba blízkosti matky tiež bráni dieťatu v pokojnom spánku. To môžem potvrdiť zo skúseností svojich a aj ostatných matiek, ktoré majú deti vo svojich posteliach.
Dieťa má pokojnejší spánok, keď je matka pri ňom nezávisle od toho ako dlho už spí. Ja keď nie som pri malej Hanke, budí sa v priemere každé dve hodiny kým si neľahnem spať aj ja. Aj to si ma iba privolá, privonia si a spí ďalej. Keď som pri nej, nezobudí sa niekedy aj celú noc, budí sa len na papanie.
Z tohoto vyplýva, že dieťa sa síce zobudí v noci, ale keď cíti že je pri mamine, zaspí naspäť a my si to ani nevšimneme. Tvrdiť, že dieťa prespí celú noc je nezmysel, isto nespí. Prechádza spánkovými cyklami, meczi ktorými sa buď iba pretočí, alebo sa aj rozhliadne a niekedy aj rozplače. Tvrdiť, že spí, je iba priznanie, že si to rodič nevšimol a nevstal k dieťaťu ak ho volalo, takže po čase ho volať prestalo.
Je tiež dokázané, že deti, ktorým rodičia túto potrebu blízkosti naplňovali a naplňujú sú oveľa empatickejšie, ľahšie sa učia, majú lepšie sebaovládanie, svedomie a menej depresií. V neposlednom rade majú aj vyššie IQ.
Teraz nepoteším tých, čo podorujú kontrolovaný plač a chcú silou mocou aby dieťa spalo oddelene. Vlastne tých neteším už od začiatku, takže po tieto slová sa už asi ani nedostali. Žiaľ.
Štúdie z roku 2011 potvrdili, že dieťa síce prestane plakať po niekoľkých dňoch kontrolovaného plaču pri zaspávaní osamote a naozaj sa to naučí. Zanechá to však na ňom trvalé následky.
Predstavte si citlivú detskú dušičku. Volá mamičku, chce sa túliť, mať ju pri sebe, bojí sa, volá ju, ale mamička nereaguje. Dieťa sa naučí, že jeho pocity sú nezaujímavé a prestane ich dávať najavo. Všeobecne. Je chladnejšie, nevie prejavovať city a rozprávať o nich, považuje ich za smiešne...
Z fyzického hľadiska sa udeje to, že pod vplyvom tohoto stresu nedochádza k nervovým prepojeniam v mozgu, ktorý sa ešte vyvíja a toto môže navždy ovplyvniť jeho vývoj. Môže mať za následok napríklad budúce problémy s učením, empatiou, rozvinutie ADHD alebo absenciu intelektuálnych či sociálnych zručností dieťaťa.
Viac o škodlivosti dlhodobého plaču nájdete v tejto knižke, spolu s argumentami pre "svokry" a "premúdrelé kamarátky", ktoré majú supersamostatné deti.
Ja osobne som veľmi rada, že som sa k informáciám
o škodlivosti rád z 20. storočia dostala dávno predtým ako som sa stala maminou a tieto veci nepodcenila. Napísala som pre Vás knihuo vyvrátení viacerých škodlivých mýtov, aby sa k týmto informáciám dostalo čo najviac mamičiek. Samozrejme, podklady na články sú z odborných zdrojov a nie chatových portálov (výnimkou sú iba moje skúsenosti a skúsenosti mamičiek, ktoré uvádzam ako príklady).
Čo sa týka problematiky zdravého spánku, my v tom máme jasno :) Moje dieťa má síce svoju postieľku, ale je pripojená k mojej a vlastne sa mi veľakrát stalo, že som sa zobudila na to, že spíme obidve v tej postieľke a mne trčia na moju iba nohy. A napriek tomu som sa ani raz nezobudila nevyspatá.
Späť na zoznam článkov