Masáž bábätka?
Môže ísť o uspávanie dieťaťa, relax alebo pomoc s bolesťou bruška, masáž má zázračné účinky. Pramenia z Vašich milujúcich dotykov.
Nielen my dospelí potrebujeme objatie, masáž a dotyk toho druhého. Deti našu blízkosť potrebujú cítiť tiež. Zo všetkých piatich zmyslov je práve dotyk ten najvyvinutejší pri narodení. Je vedecky dokázané, že tieto masážne dotyky pomáhajú dieťaťu rásť a prosperovať.
Čomu môžeme masážou pomôcť? Môžeme pomôcť nášmu pokladíku s kolikou (o ktorej bude nasledujúci článok budúci týždeň, ak chcete o ňom dostať upozornenie, stiahnite si prosím eBook zdarma plný tipov pre mamičky tu >>)
Takisto môžeme pomôcť pri bolestiach počas rastu zúbkov. Tiež podporíme vývoj svalov ako pri rehabilitačných cvičeniach, môžeme zrelaxovať dieťa a vo vyššom veku ho takto môžeme aj uspať. Neoddeliteľnou súčasťou týchto výhod je aj tá, že časté dotyky a objatia Vám pomôžu dostať sa do detskej dušicky a vytvoriť s ňou súznenie.
S masážami môžete začať už keď prídete s dieťaťom domov z nemocnice, poprípade môžete inšpirovať aj partnera.
Ako na to?
Čaká Vás niekoľko tipov, ktorých by ste sa mali držať:
Čas:
mali by ste robiť masáž stále v približne rovnakom čase. Dieťa má rado rutinu, vie čo bude nasledovať, bude sa na to tešiť a užívať si to. Neexistuje všeobecný najlepší čas. Základné kritériá pre výber času: vtedy, keď sa nebudete musieť ponáhľať za koláčom v rúre, vypnite si rušivé zvuky na telefóne, dieťa nesmie byť hladné, ani práve najedené. Ak uvažujete, ako si vo všetkých tých povinnostiach urobiť na takéto procedúry čas, skúste tento eBook.
Prostriedky:
ak chcete používať olej, vyberte ovocný, rastlinný za studena lisovaný a hlavne jedlý. Vhodné sú oleje kokosové, repkové, olivové, kukuricové, z hroznových jadier... ľahko sa vstrebávajú a sú neškodné, ľahko stráviteľné v prípade, že by ich dieťa ocuckalo zo svojich prstov. Nevhodné sú minerálne oleje, ktoré upchávajú póry a vyhnite sa tiež olejom s orechovým základom, ktorý by mohol vyvolať alergickú reakciu. Ak olej používať nechcete, je to vporiadku, aj keď s olejom bude masáž príjemnejšia pre oboch.
Miesto:
výber vhodného miesta je veľmi dôležitý, aby ste počas masáže nenarazili na nejaké prekážky. V miestnosti (alebo aj vonku) by malo byť približne 24°C. Vaše dieťatko bude pri masáži nahé a aby mu bola príjemná, nesmie mu byť zima. Vhodná je prebaľovacia podložka alebo uterák. Jednak aby nedošlo k nehode bez plienky a tiež aby ste si nezamastili olejom posteľ alebo koberec. Môžete pustiť relaxačnú hudbu, alebo sa jednoducho môžete prívetivo prihovárať Vašmu dieťatku alebo spievať.
Nálada:
sledujte akú má Vaše dieťa náladu. Ak sa masáži bráni, krúti sa, vyvracia alebo dokonca plače, skúste to neskôr. Ani my dospelí nemáme vždy náladu na masáž. Takisto aj dieťa môže mať svoj deň. Nenúťte ho ani keď bude chcieť skôr prestať, nemusíte mu zakaždým urobiť masáž celého tela. Je to v poriadku.
Jemnosť:
buďte jemnný. Masáž nesmie byť bolestivá. Jedným základným pravidlom je masírovanie od srdca - od ramena po dlane, od stehien po chodidlá je uvoľňujúce relaxačné, vhodné pred spaním. Smerom k srdcu však dieťa skôr nabijeme energiou, je vhodné pri prebúdzaní. Samozrejme sa môžu kombinovať.
Niekoľko príkladov:
1. Nohy a chodidlá. Jednou rukou chytíme dieťaťu pätu a druhou rukou začneme v hornej časti stehna a pomaly hladíme až k lýtku - akoby ste dojili kravu :) Následne môžete opakovať smerom naspäť hore. Potom palcami jemne rozmasírujte pršteky na nožičkách. Krúživými pohybmi ich jemne rozťahujte a stláčajte. Opakujte na druhej nohe. Takto môžete masírovať aj ruky a paže.
2. Hlava. Začnite rukami na oboch stranách hlavy dieťaťa. ďalej pokračujte po rukách smerom až k nohám. Potom môžete jemnými krúživými pohybmi končekmi prstou prechádzať po hlave.
3. Tvár. Začnite v strede tváre, spojte si ruky na čele Vášho dieťaťa a pomaly ich dávajte od seba a masírujte čelo. Potom pery palcami jemne od stredu tiež od seba najprv vrchnú peru, potom spodnú.
4. Hrudník. Položte dlane na hrudník Vášho dieťaťa a prechádzajte ním do strán, akoby ste mali otvorenú knihu a vyrovnávali na nej listy.
5. Bruško. Nakreslite prstom ovál v smere hodinových ručičiek okolo pupku (podpora prirodzeného trávenia). Tento ovál opakujte pokojne aj viackrát. Ďalej môžete z dvoch prstov imitovať chôdzu panáčika po brušku z jednej strany na druhú v tvare písmena X.
6. Chrbát. Hladkajte zo strany na stranu a potom hore a dole.
Ak máte niekedy pocit, že takéto veci nie sú pre Vás alebo také niečo nestíhate, prečítajte si eBook v ktorom nájdete dôvody prečo tieto veci robiť a spôsob ako si zariadiť čas, aby ste tieto a mnoho ďalších radostných vecí stíhali.
Späť na zoznam článkov