Och tie zúbky!
Tak som takmer prepadla stresu a nervom aj ja, nebyť mojho systému. Keď sa drali von prvé dva zúbky, tak to bol riadny záťah tiež. Našťastie to nenarušilo naše nočné spanie, tak som bola cez deň plná energie. Dnes to však bolo akosi iné.
No keďže niesom mamička, čo sa sťažuje, hľadala som spôsob ako nám to uľahčiť. Doobedňajšie spanie sa podarilo jedine v kočíku asi po hodine vozenia, spievania a iných rozptyľovacích procedúr. Prsia mám už požužlané, takže tento štýl upokojenia je pre mňa momentálne náročný. Našla som teda pre seba aj pre Vás zaručené triky ako utíšiť zúbkami ubolené bábätko čo najšetrnejšie a bez nejakých analgetík.
Predstavujem Vám mojich 11 tipov v boji proti detskému zuboboleniu:
1. Mrazené veci: zmraziť môžete takmer čokoľvek. Hryzátka, vlhké handričky... všetko pomôže otupiť bolesť na ďasielnkach.
2. Naplniteľný dudlík: do neho môžete vložiť zmrazené materské mliečko, vodu alebo aj rumančekový (harmančekový) čaj, na ktorý určite nedajú dopustiť niektoré mamičky. Takisto aj ovocie a akúkoľvek inú pochúťku.
3. Jantárový náhrdelník: mamičky na neho nedajú dopustiť, no lekári tvrdia, že ide výlučne o placebo.
4. Homeopatiká: nebudem ich tu teraz menovať (a vlastne ani nemôžem). Podľa skúseností zaberajú každému dieťatku aj tak vždy iné a každá mamička má svoje overené a druhému dieťatku zas nemusia pomáhať. Sú ale jednoznačne lepšou voľbou ako lieky.
5. Masáž tváre a ďasienok: možno ste si sama všimli, že Vaše dieťatko si túto masáž robí aj samo. Masíruje si ďasienka, spánky, okolie uší. Takisto to môžete robiť aj vy jemným olejčekom po tvári. Pomaly, krúživými pohybmi. Ďasienka samozrejme čistými prstami. Ak dieťa na takýto kontakt nie je zvyknuté, môže sa zo začiatku brániť. Treba na neho ísť pomaly.
6. Gumená žuvacia hračka: akákoľvek silikónová, zdraviu nezávadná hračka. Ideálne však priamo určená pre túto príležitosť. Vylepšiť ju môžete tiež tým, že ju na niekoľko minút dáte do chladničky.
7. Chladená lyžička: prvou pomocou v tejto situácii môže byť aj obyčajná studená lyžička. Upozorňujem však na to, že kovové predmety sú vhodné len kým zúbky nie sú prerezané. Mohli by ich totižto poškodiť a urýchliť tak ich kazenie. A my predsa nechceme, aby naše deťúrence behali s deravými zúbkami :)
8. Vlhký uterák: napustíme ho vodou, mliečkom alebo tiež rumančekovým (harmančekovým) čajom, dáme na chvíľu ochladiť do chladničky a podávame.
9. Chladené jedlo: ak Vaše dieťa je už dosť veľké a je aj kašičky, môžete mu ich podávať priamo z chladničky.
10. Dojčenie: pre dojčené deti je mamičkin prsník najlepším analgetikom. Môže sa však stať, že si zmyslí, že bradavka by tiež mohla byť dobrým žuvadlom. Hryzenie nie je dôvodom prestať dojčiť. Hneď pri prvých náznakoch hryzenia je potrebné zaviezť, že akonáhle dieťa prestane jesť, prsník mu z ústočiek vybrať. Jemným strčením malíčka medzi bradavku a kútik ústočiek. Uvoľníte tak podtlak, ktorý sa pri saní vytvoril.
11. Rozptýlenie: zmena prostredia alebo len činnosti má výborné účinky. Beh, kúpeľ v teplej vode, ktorý pomôže dieťaťu zrelaxovať a zamerať pozornosť na niečo iné. A niekedy stačí bábätku, aby sa pomaznalo s maminou a hneď je mu lepšie.
Je potrebné uvedomiť si, že aj toto raz prejde a byť voči svojmu bábätku empatický. Všetci vieme, ako veľmi bolí pokazený zub, niektorí si pamätáme aj ako nám rástli osmičky. Majme pochopenie pre ich bolesť a pomôžme im s ňou. Ono sa nám to vráti hneď ako sa budeme dívať ako spokojne spinkajú ;) TU nájdete cestu k ďalším podobným člínok priamo doi Vašej mailovej schránky a ešte mnoho ďalšieho.
Späť na zoznam článkov