Prečo dieťa potrebuje pevné zázemie kde je bezpodmienečne prijímané?
V predošlom článku som sa venovala tomu, ako sa vy môžete vysporiadať s neprijímaním svojich výchovných metód zo strany okolia, blízkeho okolia, aj najbližšej rodiny.
Pre správny psychický vývoj dieťaťa a jeho sebavedomia je toto veľmi dôležitým bodom vo výchove. Nech už vychovávate svoje dieťa akokoľvek, je veľmi dôležité, aby ste s tým čo robíte boli stotožnení.
Nikdy nevyhoviete všetkým a vždy sa nájde niekto, komu sa to či ono nebude páčiť.
A verte mi, vždy prídu situácie, kedy dieťa bude potrebovať vypustiť svoju emóciu pred ostatnými, nech máte akokoľvek dobré dieťa a akokoľvek dokonalú výchovnú cestu.
Emócie sú totiž len kokteilom hormónov, ktoré ovládajú naše správanie. Ak jednoducho niektorá situácia v tele dieťaťa vyvoláva silné pocity, dieťa ešte nevie správne zareagovať, nevie a ani by nemalo svoje pocity potláčať a odmietať.
A viete prečo sú takéto situácie dobré pre budúcnosť vášho dieťaťa? Sú dokonca výborné a žiaduce. Rozoberieme názorne.
Máte s dieťaťom dokonalý vzťah, kontaktný, rozumiete si, dohodnete sa, nemáte väčšie nezhody. Samozrejme tu štipka pochybností bude vždy, ale to je len naša túžba po dokonalosti, na tú zabudnite.
Ak viete ako chcete svoje dieťa vychovávať a ste s tým stotožnená, to je to hlavné a nenechajte si svoje presvedčenia naštrbiť uštipačnými poznámkami ostatných ľudí. Na prvom mieste má byť láska, ak to tak máte, máte vyhraté.
Vráťme sa však k tomu nášmu príkladu. Ste so svojim dieťaťom na oslave, ono však nechce k nikomu ísť, je tam veľa ľudí, väčšinu nepozná, tak sa vás drží ako kliešť.
O chvíľu prídu podpichovačky ako je to mamin cecok a podobne. Neskôr sa to stupňuje, každý za vami chodí a prihovára sa dieťaťu, potom sa ho chcú dotknúť, ono sa odťahuje. A stále dokola počúvate poznámky, že je nesamostatné, závislé a podobne.
Pod týmto tlakom, keď už vám je to neprjemné povolíte, aby si dieťa vzala na ruky sesternica. Dieťa sa rozplače a všetci ho začnú odsudzovať a útočiť na neho opäť slovani ako závislák, mamin cecok...
Teraz to najdôležitejšie čo sa deje v dieťaťi.
Maminka ho opustila, je prirodzené že cíti nepríjemné pocity, dáva ich zo seba von, chce ísť k maminke. V nej vidí nekonečnú oporu, pevný bod v tomto labilnom svete a človeka, čo ho za každých okolností bezpodmienečne miluje.
Teraz je najdôležitejšie, aby ste svojmuj dieťaťu túto ideu nepodkopali. Je dôležité, aby dieťa vedelo a cítilo, že je v poriadku tak ako je, s pocitmi aké cíti. A v tomto ho môže ubezpečiť jedine mamička.
Nikdy teda dieťa nenechávajte ponižovať aleb o zosmiešňovať či zľahčovať jeho trápenie cudzími ľuďmi. Vždy ho prijímajte také ako je a bezpodmienečne milujte.
Tento pocit si dieťa zapamätá, zakorení sa mu hlboko do podvedomia viac a viac vždy, keď nastane podobná situácia. Vyťažte z nej teda maximum a ukážte svojmu dieťaťu, že nepríjemné emócie tiež patria do života, sú prirodzené a nemusí ich potláčať alebo sa za ne hanbiť.
Sprácovávať ich sa naučí neskôr. Kým je však malé, potrebuje len cítiť bezpodmienečné prijatie zo strany matky, ktorá je jeho stredom vesmíru, aby potom vedelo ono samé seba bezpodmienečne prijímať vtedy, ked samé sebe bude stredom vesmíru.
Toto je základ zdravého sebavedomia a sebahodnotenia.
Ak tieto základy postavíte pevne a zakoreníte v dieťati sebavedomie (pozor, nie egoizmus!!!) hlboko v podvedomí tým, že pri ňom v detstve budete vždy stáť, v dospelosti ho nezlomí nikto a vychováte silnú osobnosť. Opakujem, nie egoistickú!
Ak bude základom láska, egoizmus nebude mať priestor, pretože ak láska, tak ku všetkým a samozrejme spolu s rešpektom.
Prvým krokom však je, naučiť ho sebaláske, aby mohlo lásku dávať aj von :)
Späť na zoznam článkov