Pre jednoduchšie vysvetlenie si rodičov rozdelíme podľa generácii.
1.
Prvá generácia, na ktorú sa zameriame je generácia dnešných starých rodičov. Bola vychovávaná tvrdou rukou. Nešlo vždy o bitky, ale bolo jednoducho tak, ako povedali rodičia.
Vychovávali ich ľudia, ktorí zažili bezprostredný strach o holý život, zažili vojnu, chudobu, zradu. Toto všetko sa podpísalo aj na ich spôsobe výchovy detí.
Nesmelo sa vytŕčat z davu, to bolo priam životohrozujúce, na duchovné potreby dieťaťa sa nehľadelo. Každý si mal hľadieť svoje a poslúchať a hlavne nepriťahovať na seba pozornosť.
Vyrástla nám teda generácia poslušných ľudí nevytŕčajúcich z davu.
Ovládaných strachom z reálneho nebezpečenstva.
Tak ich vychovávali. Vštepili im do podvedomia, že ak budú iní, ako ostatní, alebo budú chcieť od života niečo viac, alebo nebudú poslúchať rodičov, systém..dostanú trest. A tak poslúchali, všade a vždy. Aj keď ich nikto nevidel, bolo to v ich hlboko zakorenené.
2.
Druhá generácia sú teda dnešní rodičia. Vychovali sa z nich tiež poslušní ľudia. Lenže táto poslušnosť pramení zo strachu a nie z úprimného presvedčenia, že je to ozaj pre ich dobro.
Vysvetlím na príklade malého dieťaťa, ktorému mamička zakazuje vyliezať z postieľky, ale ono nerozumie prečo. Vie iba, že maminka nechce, aby vyliezalo z postieľky, lebo bude kričať, prinajhoršom ho capne po ruke. Takže dieťa nechce nahnevať mamičku, lebo má strach z trestu a tak poslúcha. Kvôli tomu strachu, ale z mamičky, nie z nejakého nebezpečestva. Mamička však odíde z miestnosti a dieťa tento moment využije a aj tak si za jej chrbtom urobí po svojom.
Celá táto generácia funguje presne na tomto princípe. Naoko sú poslušní, no doma za dverami väčšinou nie. Navonok prezentujú, že rešpektujú systém, svojich nadriadených, autority...no keďže tento rešpekt pramení zo strachu a nie z úprimného obdivu, je falošný a to ich deti vycítia.
Títo ľudia robia všetky rozhodnutia pod vplyvom strachu. Ale tento strach už nie je z reálneho nebezpečenstva.
Boli poslušnými a ukážkovými detičkami. Samozrejme, veď sa báli. Trestu, kriku, odmietania. Naučili sa, že starším, nadradeným, autoritám, vyšším sa treba zaliečať, aby si zaslúžili odmenu.
Bola to pre nich jediná cesta, ako dostasť niečo viac, niečo navyše ako bežne. Tak sa to automaticky aj naučili.
V generácii dnešných rodičov už však niektorí začali vystrkovať rožky. Ukazovali ostatným, že sa dá byť šťastný. Byť videný, byť bohatý, dostávať od života viac. Stali sa úspešnými, známymi a ukazovali ostatným, že vytŕčať z davu nie je zlé, že zaužívané pravidlá neplatia a tak si mnoho ľudí uvedomilo, že nežijú život, aký chcú, ale aký by sa patrilo. Cítia, že je im proti srsti takto vychovávať deti a lámať im krídla.